Informacijski sustav gospodarenja otpadom

O pokazatelju "Informacijski sustav gospodarenja otpadom"

Pokazateljem se prati stupanj razvoja informacijskog  sustava gospodarenja otpadom (ISGO) kojim se osiguravaju podaci i informacije važne za nadzor provedbe i upravljanje sustavom gospodarenja otpadom RH te efikasno praćenje tokova otpada.

Cilj

  • opći ciljevi su: efikasno praćenje tokova otpada; lakši i brži pristup podacima i informacijama o otpadu

Opis

Tablica: Status izrade aplikacija ISGO propisanih u članku 129. Zakona o gospodarenju otpadom
Tablica: Ostale aplikacije raspoložive u ISGO

U izgradnji informacijskog sustava gospodarenja otpadom koriste se moderne tehnologije kako bi se osiguralo efikasno praćenje tokova otpada, korisnicima osigurala jednostavna i brza prijava podataka, te omogućio, olakšao ili ubrzao pristup podacima ili informacijama koje su im potrebne.

Podaci i aplikacije koje treba sadržavati ISGO propisani su u članku 129. Zakona o gospodarenju otpadom. Od propisanih aplikacija, nisu još u funkciji: 

  • Registar proizvođača s proširenom odgovornosti (RPPO) – u tijeku je priprema sustava u suradnji Financijske agencije (FINA) i Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (FZOEU). Do izrade, od 2007. godine podaci se vode u elektroničkom sustavu kojeg vodi FZOEU. 
  • aplikacija za prekogranični promet otpadom – u tijeku je priprema aplikacije. Od 2007. godine se vode elektroničke (excel) evidencije podataka.
  • aplikacija za izvješća davatelja usluga – nije izrađena, od 2021. je u funkciji elektronički obrazac za prijavu podataka (elektronički obrazac IRDJU). U tijeku je priprema aplikacije.

Aplikacije i svi propisani podaci koji su sadržani u ISGO raspoloživi su (u različitom stupnju agregiranosti) na ISGO portalu u aplikacijama, tematskim godišnjim izvješćima i pregledima podataka, statistikama otpada, ili se dostavljaju na zahtjev.

Korištenje podataka ISGO omogućeno je svim sudionicima sustava gospodarenja otpadom kao i širokoj javnosti (uz uvođenje razina dostupnosti podacima), a njime se prvenstveno služe tijela koja imaju nadležnost za određivanje potrebne politike i mjera u sektoru gospodarenja otpadom, ili provode nadzor pravnih i fizičkih osoba u cilju kontrole primjene propisa, ili podatke koriste za izvješćivanje o stanju u sektoru gospodarenja otpadom. 

Godišnje MZOZT objavi prosječno 20-ak nacionalnih tematskih godišnjih izvješća i pregleda podataka te provede 15-ak izvještajnih obaveza sukladno direktivama i drugim propisima EU, pri čemu isporučuje podatke i izvješća prema Eurostat-u, Europskoj agenciji za okoliš, Europskoj komisiji te drugim EU i međunarodnim tijelima. 

MZOZT obavlja poslove nositelja izrade statistika prema sporazumu s Državnim zavodom za statistiku, te se podaci iz ISGO od 2012. godine nadalje koriste za pripremu statistike otpada u skladu s Uredbom (EZ) 2150/2002 o statističkim podacima o otpadu.

Pravni okvir

  • Propisi RH:  Plan gospodarenja otpadom Republike Hrvatske za razdoblje 2023. do 2028. godine (NN 84/2023); Zakon o zaštiti okoliša (NN 80/13, 78/15, 118/2018); Zakon o gospodarenju otpadom (NN 84/2021, 142/2023); Zakon o službenoj statistici (NN, br. 25/20,  155/23)
  • EU i međunarodni propisi:  direktive, uredbe i ostali provedbeni akti iz područja gospodarenja otpadom 

Metodologija izrade

  • Podaci se prikupljaju i vode u skladu s odredbama Zakona o gospodarenju otpadom i podzakonskih propisa donesenih temeljem toga Zakona
  • Za pripremu podataka koji se izvještavaju prema obavezama iz EU propisa, koriste se klasifikacije, smjernice i metodološki dokumenti Eurostat-a i drugih tijela EU 
  • Poslovi nositelja izrade statistika otpada, priprema statistika i izvješćivanje provodi se sukladno Uredbi (EZ) 2015/2002 o statističkim podacima o otpadu i Zakonu o službenoj statistici te metodološkim dokumentima EUROSTAT-a

Izvori

  • Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije (MZOZT)

Prikupljanje podataka

  • u skladu s propisanom obavezom

Dokumenti 

Ažurirano: 2.12.2024.